Kategória:

Sport és fitnesz

Hirdető

Nálad is gyakran megesik, hogy reggelire vagy akár vacsorára is tojást eszel? Noha finom, és könnyű elkészíteni, érthető, ha benned is felmerül a kérdés: vajon mennyire tesz ez jót a testednek?

A tojás jellemzője, hogy rengeteg vitamin és ásványi anyag található benne: gazdag kalciumban, vasban és foszforban is, így számtalan egészséges összetevőt juttatsz be a szervezetedbe, amikor tojást fogyasztasz. Azonban érdemes tudnod, hogy van egy határ, ami fölé nem szabad menni, a saját érdekedben. Ugyanis a pozitívumok mellett magas a koleszterin tartalma, ami hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Mennyit ehetsz naponta maximum?

Szakértők szerint alapjáraton nincs azzal baj, ha minden nap eszel valamennyi tojást. Azonban kettő darabnál többet semmiképp se fogyassz 24 órán belül!

Már csak azért se, mert napi szinten 300 milligramm koleszterinnél többet nem lenne szabad bejuttatni a szervezetedbe (ez az ajánlott határérték), egy tojás pedig nagyjából 185 milligrammot tartalmaz ebből.

Akik testépítéssel foglalkoznak, hajlamosak akár hatra is emelni ezt a számot, hiszen fehérjetartalma miatt az izomépítésben segítő szerepet nyújt ez az étel, ám az ő egészségükre is káros ez az adag.

A legjobb, ha te is megállsz a napi maximum kettő tojásnál!

Mi történik, ha mégis többet eszel?

Amellett, hogy a koleszterin szinted fokozatosan elkezdhet megemelkedni, a tojások fogyasztása során több hőt termel a tested. Emiatt nem csak kellemetlenül érezheted magad, de a gyomrod is megfájdulhat. Egy-egy alkalommal nincs baj, hiszen amennyiben nem minden nap fogyasztasz tojást, belefér, hogy időnként kettő helyett négyet egyél reggelire. Azonban hosszú távon ez az orvosok szerint sem ajánlott.

Oldalak: 1 2

Hirdető

1. Kompaktság és súly. Ha azt tervezi, hogy a szőnyeget a stúdióba viszi, vagy magával viszi az utazásokra, akkor jobb, ha vékony PVC és TPE modelleket választ. Ezek súlya általában 0,6 és 1,2 kg között van, míg a gumisak 1,7-3 kg-ot is nyomhatnak.

Az NPR modellek pedig kissé merevek lehetnek, így nehéz lehet még feltekerni is őket. Ezeket magával cipelni kényelmetlen lesz.

2. Kényelmes hordozás. Sok szőnyeget tokkal vagy táskával együtt árulnak a tároláshoz és a szállításhoz. Ha ilyen kiegészítés nincs a készletben, akkor vásárolhatsz egy megkötős pántot – egy körülbelül 3 cm széles hevedert, amely a feltekert szőnyegre kerül mindkét oldalon, és lehetővé teszi, hogy a válladon hordozd.

Oldalak: 1 2

Hirdető

Egy tanulmányban a tudósok azt vizsgálták, hogy a férfiak és a nők mennyi kalóriát fogyasztanak el erőnléti edzés közben. A résztvevők nyolc erőnléti gyakorlatot végeztek, egyenként egy 15 ismétlésből álló sorozatot. A súlyok súlyát úgy választották meg, hogy egy személy pontosan 15-ször végezze el a gyakorlatot.

A tudósok kiszámították az energiafelhasználást, és megállapították, hogy a férfiak átlagosan 5,6 kcal-t költöttek percenként az edzés során, a nők pedig 3,4 kcal-t percenként. Ez nem meglepő, tekintve, hogy a nők átlagsúlya 62 kg, a férfiaké 90 kg volt, és az utóbbiaknak lényegesen nagyobb volt az izomtömegük.

Oldalak: 1 2

Hirdető

Az első dolog, amit meg kell értenie, hogy tud-e edzeni, és milyen intenzitással. Az Amerikai Szív Szövetség egy nagy áttekintésben a következő ajánlásokat teszi:

A fizikailag aktív, normális anyagcserével rendelkező, szív-, ér- vagy vesebetegségre utaló tüneteket nem mutató emberek mérsékelt vagy nagy intenzitással edzhetnek, és fokozatosan növelhetik az intenzitást. Aki rendellenesség jeleit mutatja, hagyja abba és forduljon orvoshoz.
Ha van szívbetegség, de nincsenek tünetei, és az illető az elmúlt 12 hónapban járt orvosnál, és engedélyt kapott a testmozgásra, akkor közepes intenzitással lehet edzeni, feltéve, hogy az aktivitás során nem jelentkeznek kóros tünetek. Ha mégis jelentkeznek, abba kell hagyni az edzést, és fel kell keresni az orvost.

Oldalak: 1 2

Hirdető

A témával kapcsolatos tanulmányok következtetései ellentmondásosak. Egyes kísérletekben a jeges vízben való elmerülés segített az intenzív edzés utáni jobb regenerálódásban, míg másokban éppen ellenkezőleg, csak fokozta az izomfájdalmat és rontotta a fizikai tesztek eredményeit.

2023-ban 20 tanulmány metaanalízisét tették közzé a jégfürdőnek a megerőltetés utáni regenerálódásra gyakorolt hatásáról. A tudósok különböző sportágak – futók, focisták, úszók, rögbijátékosok – sportolóit érintő munkákat gyűjtöttek össze, amelyekben 5 és 15 °C közötti hőmérsékletű vízbe való merítést alkalmaztak.

Kiderült, hogy a jégfürdőben való fürdés segít csökkenteni az edzés utáni izomfájdalmat közvetlenül az eljárás után, de ez a hatás nem tart sokáig. A hideg vízben fekvő sportolók 24-48 óra elteltével körülbelül ugyanolyan érzéseket éreznek, mint azok, akik nem tették ezt.

Oldalak: 1 2

Hirdető

Az izomtömeg növekedésével a nyújtás valóban nehezebbnek tűnhet az erőnléti edzés hatására.

Egy szisztematikus áttekintés és metaanalízis szerzői nyolc tudományos tanulmányt ellenőriztek, és megállapították, hogy az izommerevség az erőedzés után egy órán belül megnő. Igaz, hogy az izmok két nap után visszatérnek a normális állapotba.

Ráadásul az erőnléti edzés gyakran károsítja az izmokat és a kötőszövetet, ami gyulladás kialakulását okozza bennük. Ha ez megtörténik, 24-72 órával a kemény edzés után az ember merevnek és megviseltnek érzi magát, és a hideg izmok bármilyen mozgásától sóhajtozni és káromkodni kezd.

Az ízület mozgástartománya is csökken. Ez azonban átmeneti hatás, amely a gyulladással együtt elmúlik. Amint a felgyülemlett izomfájdalom vagy más szóval a krepatura megszűnik, az ember rugalmassága visszatér.

Oldalak: 1 2

Hirdető